Sprawdź dewelopera

bloki

Chcesz kupić mieszkanie, ale chcesz mieć również pewność, że deweloper nie zbankrutuje, albo nigdy nie wybuduje twojego mieszkania? Na mieszkanie przeznaczamy oszczędności całego życia, warto więc zweryfikować komu je powierzamy, czyli zweryfikować dewelopera.

Kondycja finansowa

Jeśli chcesz mieć pewność, że deweloper nie ma problemów finansowych, poproś o zaświadczenia z ZUSu i Urzędu Skarbowego, że nie zalega z wszelkimi płatnościami. Uczciwy deweloper chętnie Ci pokaże swoje sprawozdania finansowe, a Ty będziesz miał gwarancję, że on nie jest zadłużony. Czy deweloper ma długi możemy również sprawdzić w biurach informacji gospodarczej. Jeśli jest dłużnikiem, będzie widniał w ich rejestrach, choć n ie koniecznie we wszystkich.

Rachunek powierniczy

Deweloper zobowiązany jest do prowadzenia rachunku powierniczego, na który trafią nasze pieniądze, a dopiero za pośrednictwem tego rachunku, albo po zakończeniu danego etapu inwestycji (rachunek otwarty), albo po skończeniu całej inwestycji (rachunek zamknięty), deweloper otrzyma na środki finansowe. Zapytaj więc, czy deweloper posiada taki rachunek i jeśli tak, to który.

Prospekt deweloperski

Prospekt to dokument, który przedstawia informacje o firmie, jak i o inwestycji. Znajdziemy w nim stan prawny działki, źródła finansowania, terminy realizacji inwestycji i wiele innych niezbędnych informacji. Nie podpisujmy więc umowy na zakup mieszkania bez zobaczenia i przeanalizowania prospektu.

Wcześniejsze inwestycje

Rozeznajmy się, jakie są wcześniejsze inwestycje dewelopera. Ważne jest, czy ukończył on je na czas, czy były jakieś problemy. Da to nam pewien obraz, jakie problemy również my możemy mieć z deweloperem i przyszłym mieszkaniem.

Opinia

Bardzo ważne są oceny i opinie na temat dewelopera. To one nam na prawdę powiedzą, czy warto interesować się danym deweloperem i na ile jest on uczciwy.

Wybierając dewelopera sprawdźmy więc, jaka jest jego kondycja finansowa i czy ma rachunek powierniczy. Nie podpisujmy umowy bez prospektu deweloperskiego, przypatrzmy się wcześniejszym inwestycjom dewelopera oraz zweryfikujmy opinie na jego temat.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s