Mieszkanie a kredyt

Czy stać Cię na tą transakcję?

Kupujący mieszkania gdy robią to po raz pierwszy, a niejednokrotnie również przy kolejnych transakcjach nie mają pewności jaka jest ich zdolność kredytowa jeśli finansują zakup mieszkania kredytem hipotecznym. Dlatego wielu osobom racjonalne wydaje się najpierw pójść do banku złożyć wniosek o kredyt, a kiedy już będziemy wiedzieli czy dostaniemy kredyt zacząć szukać mieszkania, a jeśli już je upatrzyliśmy wcześniej to możemy podpisać umowę przedwstępną wiedząc, że kredyt dostaniemy.

Kredyt na mieszkanie
Takie postawienie sprawy wydaje się idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia klienta, ale to przecież bank dyktuje warunki i to właśnie bank musi czuć się bezpieczny przy każdej transakcji, a nie klient. Dlatego w rzeczywistości wygląda to inaczej. Najpierw znajdujemy mieszkanie, następnie podpisujemy umowę przedwstępną, a dopiero później mamy musimy prosić bank o przyznanie kredytu, a mamy na to ograniczony czas w związku z zapisem w umowie przedwstępnej, który definiuje czas na podpisanie umowy przyrzeczonej (ostatecznej) na przykład na 2 miesiące od podpisania umowy przedwstępnej.

Sytuacja ta jest spowodowana faktem, iż bank żąda aby przy składaniu wniosku kredytowego była podpisana umowa przedwstępna lub umowa deweloperska. Niesie to za sobą pewne zagrożenia. W przypadku zakupu na rynku wtórnym możemy stracić zadatek lub zaliczkę wpłaconą sprzedawcy. Nawet jeśli umowa zabezpiecza nas przed tym poprzez zapis gwarantujący zwrot w sytuacji decyzji odmownej z banku, to przecież gdy sprzedawca sprzedaje mieszkania z powodu długów to szanse na odzyskanie zaliczki są znikome.

Transakcje na pierwotnym rynku

Nieco bezpieczniej jest gdy do takiej sytuacji dojdzie podczas transakcji na rynku pierwotnym, ponieważ obecnie niemal każdy deweloper zwróci wpłacone pieniądze jeśli nie otrzymamy pozytywnej decyzji kredytowej z banku. Biorąc pod uwagę te wszystkie elementy zaczyna się wydawać, że kupno mieszkania na kredyt to ruletka, ponieważ nie mamy pewności czy dostaniemy kredyt. Na szczęście niezupełnie jest tak źle i kupujący mogą zabezpieczyć się na kilka sposobów. Najważniejsza jest realna wiedza o swoich finansach. Oto kilka elementów, które należy przejść, aby maksymalnie zabezpieczyć się przed sytuacją w której spotka nas odmowna decyzja ze strony banku.

1) Idź do banku lub do firmy doradztwa finansowego – wydaje się to nielogiczne skoro najpierw musimy mieć mieszkanie, aby złożyć wniosek kredytowy. Ale ta wizyta wcale nie ma na celu składania wniosku. W firmach pośrednictwa finansowego lub bankach doradcy hipoteczni bezpłatnie przeprowadzą analizę naszych finansów i dużą dokładnością określą kwotę na jaką uzyskamy kredyt. Nie jest to oczywiście wiążące dla banku, ale daje nam nieco lepszy obraz sytuacji.

2) Pomniejsz kwotę uzyskaną z wyliczeń doradcy o co najmniej 10%. Doradcy na takich niezobowiązujących spotkaniach mogą podać nieco zbyt entuzjastyczną kwotę, aby przyciągnąć klienta. Z drugiej strony wysoka kwota prawdopodobna do uzyskania może być wynikiem niepełnych informacji jakie klient przekazał podczas takiego próbnego wyliczania zdolności kredytowej. Zawsze lepiej mieć pewien margines.

3) Szukaj mieszkań mieszczących się w kwocie wyliczonej wraz z doradcą i pomniejszonej o co najmniej 10%. Wiem, że może nie jest to miłe szczególnie kiedy jesteśmy przekonani i zdeterminowani do tego, że kupimy mieszkanie 3 – pokojowe, a a praktyce stać nas na 2 – pokojowe i na dodatek w nieco gorszej lokalizacji.

Podsumowując: decydując się na zakup mieszkania na kredyt pamiętajmy, że trzeba twardo stąpać po ziemi i mieć pełną wiedzę o swoich finansach. Podczas próbnego wyliczania zdolności kredytowej doradca hipoteczny nie posiada wszystkich informacji i opiera się na podanych przez nas informacjach, które niejednokrotnie mogą być jedynie efektem naszych pobożnych życzeń.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s