Nowa inwestycja czyli mieszkanie od dewelopera

Mieszkanie piękny styl

Ze względu na szeroką ofertę oraz możliwość skorzystania z programów pomocowych takich jak Rodzina na Swoim czy obecnie Mieszkanie dla Młodych wiele osób decydowało się i wciąż się decyduje na wybór mieszkania z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera.

Gdzie znajdują się atrakcyjne oferty mieszkaniowe?

Istnieje oczywiście dosyć szeroka rzesza zwolenników rynku wtórnego, ale rynek pierwotny wydaje się dla wielu osób bardziej atrakcyjna ofertą, ponieważ są to nowe mieszkania, a niemal każdy woli nowe rzeczy nawet mieszkania. Do niedawna kupowanie mieszkania od dewelopera wiązało się z pewnym ryzykiem, ponieważ w razie upadłości dewelopera kupiec mógł stracić wszystkie wpłacone pieniądze.

Zmiany w prawie sprawiły, że zakup mieszkania od dewelopera nie tylko jest atrakcyjny, ale również bezpieczny. Mówiąc o atrakcyjności mieszkań od dewelopera mam na myśli to, że są nowe, a nie to, że często ich ceny są abstrakcyjne, ale rynek wszystko weryfikuje więc skoro są klienci na takie mieszkania to znaczy, że ceny są okey. Ale przejdźmy do sedna czyli do tego jak wygląda zakup mieszkania od dewelopera.

Gdy już podejmiemy decyzję o tym, że interesują nas przede wszystkim mieszkania nowe, powinniśmy znaleźć odpowiednią dla nas lokalizację oraz inwestycję deweloperską. Uważam, że najlepiej zacząć od wycieczki rowerowej lub pieszej po okolicach, które nas interesują. Jeśli podczas spaceru lub na przykład po drodze do pracy mijamy plac budowy, który nas intryguje warto dowiedzieć się co tam powstanie, ponieważ może się okazać, że to właśnie tam powstanie nasze wymarzone mieszkanie.

Gdy już mamy na oku inwestycje i mieszkanie warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Poniżej przedstawiam listę przydatnych informacji, które warto zdobyć zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera.

  • Historia inwestycji prowadzonych przez dewelopera.
  • Kto jest generalnym wykonawcą.
  • Status gruntu: własność czy użytkowanie wieczyste.
  • Finansowanie inwestycji: środki własne dewelopera czy kredyt bankowy.
  • Harmonogram płatnościWyposażeni w podstawowe informacje o inwestycji możemy wybrać się na spotkanie do dewelopera w celu obejrzenia mieszkania. Jest to uzależnione od etapu na jakim jest budowa. Jeśli kupujemy mieszkanie w inwestycji oddanej do użytku do nie ma żadnego problemu z jego obejrzeniem, inaczej sprawa wygląda gdy kupujemy nieruchomość na wczesnym etapie, wówczas musimy podjąć decyzję bez oglądania mieszkania. Oczywiście deweloper dostarcza wszelkie wizualizacje mieszkania.

Mieszkanie w dobrym stylu w mieście
Czy mogę ustalić indywidualną cenę z deweloperem?

Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się tak samo jak w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym z możliwością negocjowania ceny. Warto twardo negocjować bo niekiedy rabaty jakie możemy uzyskać od dewelopera mogą sięgać nawet 10-15% wyjściowej ceny mieszkania. Niestety mało kto negocjuje, ponieważ wiele osób po obejrzeniu mieszkania tak się na nie napala, że chętnie by jeszcze dopłacili, żeby móc je kupić. Dlatego warto ustalić cenę przed obejrzeniem mieszkania. Jak? Mailowo lub telefonicznie możemy ustalić cenę i wówczas umówić się na spotkanie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby podczas oglądania spróbować tę cenę jeszcze bardziej obniżyć.

Oprócz ceny możemy również negocjować harmonogram spłat jeśli inwestycja jest w budowie oraz gratisy. Najkorzystniejszy dla klienta harmonogram to 10/90 czyli wpłata 10% przy podpisaniu umowy, a 90% po zakończeniu budowy. Nie zawsze jest to możliwe, ale warto do tego dążyć, ponieważ nie zamrażamy pieniędzy. Z gratisów na pewno można spróbować uzyskać miejsce parkingowe lub komórkę lokatorską. Jest jeszcze jedna fajna metoda szczególnie w przypadku kiedy deweloper nie chce zejść z ceną. Wówczas prosimy o możliwość obejrzenia lepszego mieszkania. Na przykład nieco większego lub z dodatkowym balkonem. Co kto woli. I proponujemy, że kupimy większe/lepsze mieszkanie za cenę mniejszego/gorszego.

Umowa czyli akt notarialny

Po ustaleniu szczegółów transakcji musimy podpisać umowę deweloperską. Obecnie umowa taka jest podpisywana w formie aktu notarialnego, a wymóg ten został wprowadzony poprzez tzw. ustawę deweloperską, która ma na celu zabezpieczenie interesów klientów. Wprowadza ona między innymi rachunki powiernicze na które dokonywane są wpłaty klientów, dzięki czemu mamy pewność, że deweloper nie ucieknie z pieniędzmi klientów.

Zakup mieszkania od dewelopera różni się od zakupu na rynku wtórnym również w kwestiach podatkowych. Kupując mieszkanie z drugiej ręki musimy zapłacić podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości nieruchomości. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera nie płacimy tego podatku, ponieważ deweloper jest płatnikiem podatku VAT, który jest wliczony w cenę.

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym warto również pamiętać o należytym przeprowadzeniu odbioru takiego mieszkania. Lekceważąc niedoróbki i podpisując protokół przekazania mieszkania możemy się pozbawić możliwość naprawienia niektórych rzeczy. Nawet jeśli chroni nas prawo to i tak możemy być nam ciężko uzyskać poprawienia niektórych niedociągnięć.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s