Kup mieszkanie przez pośrednika

Twoje nowe mieszkanie

Czas zabrać się za kolejny istotny temat przy zakupie mieszkania, czyli pośredników nieruchomości, których praktycznie nie da się uniknąć kupując mieszkanie na rynku wtórnym. Na rynku pierwotnym deweloperzy mają swoje działy sprzedaży i to bezpośrednio z nimi rozmawiamy (tak na marginesie w większości przypadków działy sprzedaży deweloperów są prowadzone przez pośredników nieruchomości).

Ustawa wprowadzając deregulację w wielu dotychczas relatywnie zamkniętych zawodach sprawiła, że między innymi zawód pośrednik nieruchomości stał się zawodem bardziej dostępnym, ponieważ zniknęło wymaganie posiadania licencji oraz odpowiedniego poziomu wykształcenia. Obecnie pośrednik nieruchomości musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zabezpieczy klientów przed ewentualnymi finansowymi konsekwencjami błędów pośrednika.

Zakup mieszkania przez pośrednika na rynku wtórnym okaże się niemal pewny wcale nie dlatego, że jest jakiś wymóg, albo dlatego, że rynek wtórny jest jakimś tajemniczym miejscem po którym potrafią się poruszać jedynie wtajemniczeni pośrednicy. Po prostu niemal każdy sprzedający szczególnie w dużych miastach korzysta z usług biur nieruchomości, a pośrednik nie pokaże nam mieszkania które ma w ofercie zanim nie podpiszemy z nim umowy, że jeśli kupimy to mieszkanie to za jego pośrednictwem po to by mógł zgarnąć prowizję i od sprzedającego i od kupującego.

Skoro już wiemy, że decydując się na zakup mieszkania na rynku wtórnym trudno nam będzie ominąć pośrednika (w mniejszych miastach jest bardzo możliwe, że nam się uda, ale w Warszawie czy we Wrocławiu szanse są niewielkie) to warto wiedzieć jak współpracować z pośrednikiem. Zacznijmy od podstaw.

Wynagrodzenie pośrednika nieruchomości

Każdy pośrednik nieruchomości wynagradzany jest prowizyjnie, a więc ma procent od ceny transakcyjnej. W tym momencie powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza. Przecież im wyższa cena mieszkania tym więcej zarobi pośrednik! Zgadza się? Dla sprzedającego do idealny układ bo ma pewność, że pośrednik będzie pilnował ceny, ale dla kupującego zakup mieszkania przez pośrednika kiedy to jego wynagrodzenie jest tym wyższe im wyższa jest cena mieszkania nie jest takie korzystne.

Rada:

    Zaproponuj pośrednikowi nieco inne wynagrodzenie: powiedz, że otrzyma dodatkowe 10% prowizji od każdej obniżki o 1000zł, dla niego to jeszcze lepszy układ. Nie każdy pośrednik się zgodzi, ale zawsze warto spróbować

Sprawdzaj pośrednika swego

Dotychczas gdy każdy pośrednik posiadał licencję nie było z tym problemu. Oczywiście fakt posiadania licencji wcale nie powodował, że osobnik trudniący się pośrednictwem wiedział cokolwiek o nieruchomościach. Sam kończyłem nieruchomościowy kierunek i wiem, że niewiele to oznacza. Oczywiście możesz zapytać czy posiada licencję.

Rada 1

    Szukając pośrednika nieruchomości najlepiej popytać znajomych o polecenie kogoś kto im pomagał podczas zakupu lub sprzedaży

Rada 2

    Gdy jesteśmy zdecydowani na zakup mieszkania mieszkania, które jest sprzedawane przez pośrednika co do którego nie jesteśmy przekonani po cichu znajdźmy pośrednika, który będzie nas reprezentował. Panowie lub Panie podzielą się prowizją, a my będziemy mieli swojego człowieka na boisku

Nie bądź ignorantem

Dużym problemem nie tylko podczas kupowania lub sprzedawania nieruchomości poprzez pośrednika, ale ogólnie podczas korzystania z różnorakich usług jest nasza jako klientów ignorancja. Wydaje nam się, że możemy być ciemniakami, których pięknie przeprowadzą za rękę. To jest totalna bzdura, pośrednicy nieruchomości albo doradcy kredytowi kiedyś przecież muszą zacząć swoją przygodę w danym zawodzie. A co jeśli trafimy na takiego, który jest w zawodzie 3 miesiące i zrobił jedną prostą transakcję? Czy mamy pewność, że wszystko pójdzie jak po maśle, szczególnie, że zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania na rynku wtórnym gdzie naprawdę trzeba mieć wiedzę, żeby nie wpakować się w szambo. Dobry pośrednik nam to zapewni, ale czy mamy pewność, że na takiego trafimy?

Twoje pierwsze mieszkanie

Rada

Nie bądź ignorantem i zdobywaj wiedzę na przykład z tego bloga, ale również pogłębiając tematykę na nim poruszaną bo przecież nie wszystko wiem, a i nie wszystko jestem w stanie kompleksowo omówić, nawet jeśli nie będziesz wiedzieć wszystkiego od A do Z, to przynajmniej dowiesz się o co zapytać i czego dopilnować.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s